Samochodowe odbiorniki GPS mają bardzo duże możliwości. Nawigacja satelitarna, czyli wskazywanie położenia na mapie i wytyczania drogi do obranego punktu, należy do podstawowych zadań. Poza tym odbiorniki GPS pokazują prędkość, z jaką się poruszamy, zużycie paliwa.
Według ekspertów lokalizacja GPS przyczynia się do lepszego zarządzania flotą pojazdów w firmie transportowej. System pomaga racjonalnej planować zadania i określać ich dokładny czas realizacji.
Ponadto odbiorniki GPS choć mają wiele opcji, są proste w obsłudze. Producenci uwzględniają potrzeby użytkowników, dla których liczy się też intuicyjność aparatów. Popularyzacji urządzeń pracujących w technologii GPS sprzyjają coraz niższe ceny.
Samochodowe odbiorniki GPS mogą być też wykorzystywane do celów niezwiązanych ściśle z podróżowaniem. Pozwalają mianowicie słuchać muzyki, sprawdzać wiadomości w internecie i służą jako nośnik danych (np. raportów, ofert handlowych), których przesyłanie odbywa się za pomocą kanału bluetooth.
W Polsce nowością jest motocyklowa nawigacja satelitarna. Wynika to oczywiście z tego, że po naszych drogach jeździ znacznie mniej tych pojazdów (wynika to z ich ceny i klimatu, który nie sprzyja podróżowaniu o przez cały rok na motorze).